Makijaż permanentny a historia

Makijaż permanentny a makijaż zwykły – odrobina historii.


Słowo makijaż kojarz się najczęściej z upiększaniem kobiecej twarzy. O makijażu dowiadujemy się z historii literatury i malarstwa, począwszy od najstarszych malowideł pozostawionych na ścianach jaskiń. Makijaż twarzy towarzyszył kobietom od wieków. Makijaż podkreślał i poprawiał kobiecą urodę. Wraz z upływem czasu zmieniały się kanony urody, obowiązujące mody na makijaż twarzy i stosowane barwy.

Kolebką makijażu do dzisiaj pozostaje Egipt. Od czasów starożytnych kobiety Egipskie goliły brwi. W ich miejsce rysowały ołówkiem z węgla czarne kreski i dodatkowo obrysowywały obwód oczu. Makijaż ten nie tylko podkreślał urodę ale też służył ich zdrowiu. Chronił w ten sposób oczy przed owadami, kurzem i słońcem. Zielony kolor kreski wytwarzany był z malachitu.

Równolegle w krajach arabskich te same kreski wykonywano z proszku antymonowego, zwanego kajalem – chronił on oczy przed pyłem, piaskiem pustyni i promieniami pustynnego słońca. Tak wykonany makijaż nie tylko chronił oczy ale również nadawał spojrzeniu wyrazistości. Ponadto w starożytnym Egipcie kobiety sadzą wymieszaną z wodą tuszowały rzęsy. Natomiast do tuszowania brwi stosowały hennę znaną do dnia dzisiejszego.

W makijażu problemem jest jego trwałość. Atutem makijażu permanentnego jest właśnie trwałość i tym zasadniczo różni się od makijażu zwykłego.


Makijaż permanentny – historia w pigułce


Wydawać by się mogło, że makijaż permanentny to wynalazek dwudziestego pierwszego wieku. Nic bardziej mylnego.

Kolebką makijażu permanentnego jest Azja, zwłaszcza Chiny. To w Azji ponad dwa tysiące lat temu narodziła się idea i technika makijażu permanentnego. Szczegóły techniki były jednak skrzętnie skrywane. Receptury pilnie strzeżone. Azjaci ze względu na uwarunkowania genetyczne byli skąpo owłosieni. Brakowało im często rzęs i brwi. Dlatego wymyślili różne techniki tuszowania swoich braków. Makijaż permanentny w ich wykonaniu polegał na dorysowywaniu przerzedzonych lub brakujących brwi. Z kolei kreski malowane na powiece imitowały rzęsy i nadawały im pożądaną gęstość.


Jakich narzędzi używali Azjaci?


Do makijaż permanentnego Azjaci wykorzystywali włókna jedwabiu, barwniki roślinne oraz cieniutkie pręciki bambusa. Podobnie jak obecnie pigment był wprowadzany pod skórę. Na bambusowym pręciku umieszczano cieniutką igłę owiniętą włóknem, nasączonym odpowiednim barwnikiem.


Makijaż permanentny dzisiaj


Podstawowa technika makijażu permanentnego od wieków nie zmieniła się i polega na tym samym, co dawniej, czyli wprowadzeniu barwnika do odpowiednich warstw naskórka.

Współcześnie makijaż permanentny wykonywany jest bezpieczniej i szybciej, dzięki dynamicznemu rozwojowi mikropigmentacji i nowoczesnym urządzeniom.

Makijaż permanentny dzięki zdobyczom techniki jest mniej bolesny. Obecnie makijaż permanentny wykonywany jest precyzyjniej i nie wyklucza osoby poddanej zabiegowi z codziennych obowiązków.

Makijaż permanentny stał się popularny najpierw w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej dzięki Chince Czeng Ming Ming, która w 1984 zaprezentowała go podczas kongresu kosmetycznego w Nowym Jorku.

Jeżeli jesteś przekonana o tym że chcesz wykonać makijaż permanentny – zapraszam do zapoznania się z ofertą. Masz jakiekolwiek pytania dotyczące zabiegu? Skontaktuj się, lub umów się na konsultację!
Zanim zdecydujesz się na zabieg uważne przeczytaj informacje dotyczące przeciwskazań!

Może spodoba Ci się również …

Powiększanie ust czy to bezpieczne?

Powiększanie ust czy to bezpieczne?

  Powiększanie ust kwasem hialuronowym – a twoje bezpieczeństwo!   Docierają do Ciebie drastyczne zdjęcia na których widać rezultaty zabiegów modelowania ust kwasem hialuronowym za tzw. „500zł”? Bardzo często osoby bez uprawnień wykonują zabiegi na usta, w...

czytaj dalej
Powiększanie ust kwasem hialuronowym, na czym polega?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym, na czym polega?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – co to takiego? Na czym polega? Powiększanie ust, modelowanie czy wypełnianie ust kwasem hialuronowym to zabiegi estetyczne, nieinwazyjne bardzo często wybierane przez współczesne kobiety. Zabiegi te polegają na zaaplikowaniu w...

czytaj dalej